לובליאנה, בירתה של סלובניה, היא עיר קטנה ומדהימה ביופיה השוכנת על שני צידי הנהר לובליאניצה ומונה קצת למעלה מ-300 אלף תושבים. זאת אחת ערי הבירה הנעימות והאינטימיות ביותר של אירופה עם אווירה רגועה וכיפית. השם ״ליובליאנה״ בתרגום מסלובנית הוא ״נאהבת״. ובאמת – אי אפשר שלא להתאהב בעיר מיוחדת זאת.

הנהר לובליאניצה
הנהר לובליאניצה

אחד הסיפורים היפים ביותר של המיתולוגיה היוונית, הסיפור על גיזת הזהב, קשור קשר הדוק לבירת סלובניה – לובליאנה. יאסון, אשר לקח את האוצר האגדי מאייטס מלך קולכיס, הסתתר מפני זעמו של המלך ומצא מקלט באזור שפך הנהר דנובה. יחד עם חבריו, הארגונאוטים, הוא הגיע למקום שכיום בו ממוקמת לובליאנה ובקרב עז הביס דרקון. במקום זה בדיוק נוסדה העיר לובליאנה, בירתה הנוכחית של סלובניה. מסיבה זאת דרקון הוא הסמל הרשמי של העיר.

העיר העתיקה, אשר נשתמרה מתקופת ימי הביניים, ידועה בטירתה המפורסמת (Grad) שנבנתה במאה ה-12 ובמבנים מפוארים ממאות קודמות. רחובות צרים שכל אחד הוא מדרחוב נמצאים בהרמוניה מושלמת עם חנויות בוטיק יוקרתיות ועם בתי קפה נעימים ויוצרים אווירה ייחודית של עיר דרום-אירופאית.

בניין האופרה של ליובליאנה
בניין האופרה של ליובליאנה
חיי התרבות של לובליאנה עשירים מאוד. מדי שנה נערכים כאן פסטיבלים בין-לאומיים בהשתתפותם של אמנים בעלי שם עולמי, כך גם פסטיבלים של ג'אז וקונצרטים רבים. במוזיאונים ובגלריות לאמנות בנוסף לתערוכות הקבועות ישנן תערוכות מתארחות של אמנות מקומית ועולמית.

אסור לפספס: אתרי התיירות של ליובליאנה

 • טירת לובליאנה (Grad) מתנשאת על גבעה גבוהה מעל העיר העתיקה. מהטירה נפתחת תצפית מרהיבה על כל העיר. לאחר היווסדה במאה ה-12 עברה הטירה שינויים ושיפוצים רבים. תהליכי שחזור נמשכים עד היום.

מרכז ליובליאנה - המבט מלמעלה
מרכז ליובליאנה – המבט מלמעלה

 • כיכר העיר הוא מרכזה של לובליאנה העתיקה הנמצא על הגדה הימנית של הנהר, בין הגדה לבין טירת לובליאנה. בכיכר נמצא בית העירייה העתיק בסגנון בארוק (Rotovz) שבו עדיין יושבת מועצת העיר. בית העירייה נבנה בשנת 1484 ובמאה ה-18 עבר שינויים ושיפוצים. מול חזית בית העירייה נמצאת מזרקה עתיקה המסמלת את שלושת הנהרות (שנת 1752).
 • קתדרלת ניקולס הקדוש (שנת 1707) תוכננה על ידי אדריכל איטלקי בשם אנדריאה פוצו. פנים הקתדרלה קושט על ידי האמנים האיטליקיים. מזבח הבישוף נעשה על ידי אמן ואדריכל סלובני נודע בשם יוז'ה פלצ'ניק.
 • ארמון הבישוף (המאות 16–18) הינו חלק ממתחם מהקתדרלה ומחובר עמה באמצעות גלריה סגורה.
 • הגשר המשולש (Tromostovje) מורכב משלושה גשרים פרוסים בצורת מניפה על הנהר לובליאניצה. הגשר תוכנן על ידי יוז'ה פלצ'ניק.
 • הכנסיה הפרנציסקנית (שנת 1660) נמצאת בכיכר פרשרן, על הגדה השמאלית של הנהר, לא רחוק מהגשר המשולש.

גשר הדרקון

 • גשר הדרקון כונה כך בשל הפסלים של דרקונים, אשר ממוקמים בפינותיו.
  כנסיית יקוב הקדוש (שנת 1615), כנסיית השילוש הקדוש של מסדר האחיות אורסולין (מאה ה-18), כנסיית פלוריאן הקדוש (שנת 1672) וכד'.
 • ארמונות הרבים שבליובליאנה –ארמון המושל (כיום זה הבניין הראשי של אוניברסיטת לובליאנה), ארמון גרובר, ארמון קאזין ואחרים.
 • טירת טיבולי הנמצאת בפארק טיבולי.