אחד האגמים היפים בעולם – אגם בלד (Bled)

אגם בְלֵד, הפנינה הנכספת של סלובניה ובין שלל אזורי התיירות באלפים, נמצא 501 מטר מעל לפני הים וממוקם בסך הכל 45 קילומטרים מבירת סלובניה, ליובליאנה.

אחד האגמים היפים בעולם - אגם בלד (Bled)

עומק האגם הוא 31 מטר ואורכו עומד על מעל לשני קילומטרים. האגם בלד מוקף מכל עבריו ביערות ירוקים והרים יפהפיים, טמפרטורת המים בתקופת הקיץ מגיעה ל-24 מעלות.

ניתן לנפוש באגם הסלובני בלד 365 ימים בשנה! באביב, בקיץ ובסתיו ניתן למצוא היצע מגוון של סיורים מודרכים להולכי רגל כמו גם לחובבי רכיבת אופניים, ובחורף ניתן ליהנות ממסלולים שונים של סקי וריצה בשלג.

נופש באגם בלד- זהו אתר נופש וספא אשר התגלה עוד בשנת 1856. סביב האגם נופים פסטורליים ובמרכזו אי אשר עליו ממוקמת כנסייה עתיקה עם "פעמוני המשאלות" המפורסמים. בזכות כל אלו זוכה האגם לתהילה רבה בקרב תיירים ומבקרים מרחבי תבל לאורח שנים רבות.

האגדה מספרת שהעומד מתחת ל"פעמוני המשאלות" ומביע את מבוקשו משאלתו תתגשם מיד. זוגות רבים שזה עתה נישאו עוקבים אחר מסורת רבת שנים לפיה, אם החתן יישא את כלתו בשתי ידיו לאורך כל 99 המדרגות הנמצאות במקום, מצפים לזוג חיי נישואין ארוכים ומאושרים.

על מנת להגיע לאי תוכלו לשוט בסירה אשר מכונה על ידי המקומיים "פְלֶטנַה" (pletna). היה זה במאה ה-16 כאשר ה"פְלֶטנַה" הראשונה שטה במי האגם ולמרות שעברו מאז יותר מ4 מאות, מראהּ החיצוני כמעט ולא השתנה. אגב, אגם בלד הוא המקום היחיד אשר ניתן למצוא בו את הסירה הזו. מאז ועד היום, השייט בסירה הינו חלק בלתי נפרד מהביקור באגם.

בסירה אשר מכונה על ידי המקומיים "פְלֶטנַה" (pletna)

בנוסף, באזור הנופש בלד שוכנת גם טירת בלד (Blejski grad), הממוקמת בפסגת מצוק סלעי אשר נמצא מעל לאגם ומתנשא לגובה של 130 מטרים. הטירה, אשר נחשבת לאחת הטירות העתיקות ביותר בסלובניה, ציינה לאחרונה את יום השנה האלף שלה.

כיום, בטירת בלד ממוקמים מוזיאון ההיסטוריה המקומית ומוזיאון התרבות הפיאודלית וכמו כן ניתן למצוא בה מסעדה בעלת מטבח סלובני מסורתי. מנקודת התצפית שבטירה נפרש נופם של הרי האלפים הסלובנים ויופיו המרהיב של האגם. בנוסף, ניתן למצוא בטירה טיפוגרפיה מימי הביניים ובתור מזכרת מחופשתכם באגם בלד, תוכלו להדפיס שם תעודה סמלית או גלויה חתומה בבול מקורי מהטירה.

אגדת הפעמון מאגם בלד- בסלובניה מספרים במשך דורות שבמצולות האגם קיים פעמון. האגדה מספרת שהכל התרחש עוד בזמן תקופת הרפורמציה. אישה אחת, התאלמנה מבעלה שנרצח על ידי שודדים וגופתו נזרקה לאגם. המנוח הותיר לה את כל הונו והאלמנה החליטה להציב על האי מגדל פעמון לכבוד מריה הקדושה. לשם מטרה זו הוכן פעמון יחיד ומיוחד מזהב וכסף יקרים, אך בזמן העברתו של הפעמון על פני המים אל עבר האי, הסירה התהפכה והוא שקע במצולות. האלמנה המסכנה החליטה לנסוע לרומא ולהיפגש עם האפיפיור. כאשר שמע האפיפיור אודות סיפורה העצוב הוא הורה להציב באי פעמון חדש.

גרסה אחרת לאותה אגדה מספרת שהאלמנה השקיעה את כל הונה בבנייתה של כנסייה על האי ונסעה לרומא, שם היא הצטרפה למנזר והפכה לנזירה. לאחר מותה, שמע האפיפיור אודותיה ואודות מעשיה הנדיבים והורה לצקת פעמון ולהציבו באגם בלד. המקומיים מאמינים עד היום שאדם בעל לב טוב, אשר יצלצל בפעמון שלוש פעמים ויביע משאלתו, זו וודאי תתגשם.

סקרנים ורוצים לדעת מה בדיוק התרחש אז? אתם מוזמנים להגיע לאגם בלד ב-25 בדצמבר ולגלות. ביום זה תוכלו לצפות בהמחזה של האגדה העתיקה. למרות שעברו מאז יותר מ-400 שנים, הפעמון אשר באגם בלד מוכר עד היום כפעמון המשאלות. זקני המקום אף טוענים שבזמן רוחות וסערות חזקות באזור, הפעמון מצלצל במצולות ואם מקשיבים בריכוז ניתן אפילו לשמוע את צלצוליו.

סביב אגם בלד תוכלו למצוא שביל הולכי רגל באורך של שישה קילומטרים, להליכה רומנטית וגם לאוהבי הספורט. נופש באגם בלד הוא שילוב נדיר בין ישן לחדש – נראה כי רגל אדם לא דרכה שם מעולם והציוויליזציה לא הגיעה לפינת טבע נפלאה ומלאת הרמוניה זו, ובו זמנית זהו אתר נופש אירופאי מפורסם. התשתיות לתיירים מושתתות בצורה נהדרת, ולשרותכם תוכלו ליהנות משלל מסעדות ובתי קפה, חנויות מזכרות ומרכז ספורט עם החלקה על הקרח ואולמות כושר גופני.

התמונות: https://www.earthtrekkers.com https://www.mylittleadventure.com